Zadaniem nawilżaczy jest zwiększenie wilgotności względnej powietrza i jej utrzymanie na optymalnym poziomie. Wartość wilgotności może być różna w zależności od specyficznych wymogów.
Najpowszechniejszym zastosowaniem nawilżaczy jest jednak porawa komfortu. W takim wypadku, optymalnym dla człowieka zakresem wilgotności jest przedział od 40% do 60% RH.
Opis działania nawilżaczy i korzyści z ich zastosowania znajdziesz poniżej.
Do czego służy nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które zwiększa poziom wilgotności w pomieszczeniu lub budynku. Nawilżacz można umieścić bezposrednio w pomieszczeniu lub w centrali wentylacyjnej gdzie powietrze jest nawilżane, a następnie rozprowadzane do pomieszczeń za pośrednictwem sieci kanałów wentylacyjnych. Zasada działania nawilżacza polega na dodawaniu pary wodnej do powietrza w celu jego nawilżenia i osiągnięcia optymalnej wilgotności. Zastosowanie nawilżacza zwiększa ogólny poziom komfortu, pozwalając na utrzymanie wilgotności na poziomie 40% do 60%. Pozwala to uniknąć lub ograniczyć tajkie objawy jak: suchość oczu, bóle głowy, zmęczenie, suchość skóry, suchośc błon luzowych, wysypki, zatkany nos lub katar. W przemyśle, stosowanie nawilżaczy pozwala uniknąć ryzyka związanego z wyładowaniami elektrostatycznymi.
Chociaż nawilżacze powietrza przyczyniają się do jego oczyszczania, jednak nie należy ich mylić z oczyszczaczami powietrza. Oczyszczacz to filtr, który eliminuje niektóre zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Nawilżacz powietrza nie filtruje powietrza, dodaje do powietrza parę wodną, aby podnieść poziom wilgotności w przypadku, gdy jest ona niższa niż zalecana.
Gdzie są niezbędne nawilżacze powietrza
Potrzeba nawilżania powietrza jest najważniejsza w sektorze szpitalnym i służbie zdrowia. Te obszary są szczególnie narażone na wpływ mkroogranizmów przenoszonych drogą kropelkową. Kontrola wilgotności względnej pomaga:
- zwiększyć eliminację bakterii i wirusów
- zmniejszyć zjadliwość infekcji dróg oddechowych
- ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów poprzez bioaerozole
- poprawić komfort pacjentów i personelu
By osiągnąć te cele, wilgotność względna powietrza powinna być stale utrzymywana w zakresie od 40% do 60% RH.
Oprócz tego, nawilżanie powietrza jest również krytycznym paramatrem w wielu innych gałęziach przemysłu:
- przemyśle motoryzacyjny
- przemyśle włókienniczym
- farmaceutycznym
- podczas procesów przechowywania i dojrzewania żywności
- pomieszczenia czyste i laboratoria
- w przemyśle jądrowym i aeronautyce
- w centrach danych
- przestrzeniach biurowych
- i wielu innych
Jakie są parametry nawilżacza powietrza
Są jednak nawilżacze, które nie produkują pary wodnej, lecz doprowadzają do bezpośredniego odparowania wody do powietrza w temperaturza pokojowej. Są to tzw. nawilżacze adiabatyczne, zwana również ewaporacyjnymi. Ich wydajność jest określana w bardziej złożony sposób.
Nawilżacz adiabatyczny EvaPack
EvaPack jest jednym z najbardziej znanych nawilżaczy w swojej klasie. Jego zadaniem jest nawilżanie i jednoczesna chłodzenie powietrza w wykoystaniem procesów adiabatycznych, które zdecydowanie ograniczają zużycie energii.
Jego główne zalety do:
- maksymalna wydajność wodna: do 6 000 l/h
- zgodność higieniczna z VDI 6022, RoHS, certyfikat ISO 846
- dopasowanie wymiarów pod potrzeby użytkownika
- brak odległości absorpcji - proces nawilżania obywa się w przestrzeni złoża nawilżacza
- ze względu na niskie zużycie energii doskonale wpisuje się w politykę dekarbonizacji
EvaPack wykorzystuje jawne ciepło powietrza, aby umożliwić odparowanie wody przy mniejszym zużyciu energii oraz przy minimalizacji spadku ciśnienia.
Proces nawilżania jest prosty: woda jest przekształcana w parę na zasadach procesu adiabatycznego. Suche powietrze przechodzi przez sztywne, zwilżane wodą złoże, wykonane z falistych arkuszy z włókien nieorganicznych. W ten sposób powietrze jest jednocześnie chłodzone i nawilżane.
Co niezwykle istotne, w przypadku stosowania wody o temperaturze poniżej 20°C, na złożu EvaPack nie będą w stanie rozwijać sie mikroorganizmy (instalacje higieniczne). Konstrukcja serii EvaPack zapewnia łatwy dostęp do kaset ze zożami, umożliwia ich szybkie i łatwe wyjmowanie i konserwację.