W szczególności w klimatyzacji, gdy cząsteczki wody wchodzą w kontakt z powietrzem, energia potrzebna do ich odparowania jest pobierana z powietrza, które jest następnie schładzane i nawilżane. Technika ta znana jest również jako "bioklimatyzacja", "wyparne chłodzenie powietrza" lub "naturalna klimatyzacja".
Chłodzenie adiabatyczne jest często obserwowane w przyrodzie, szczególnie gdy powietrze przepływa nad zbiornikiem wodnym, w wyniku czego jego temperatura natychmiast się obniża.
Parowanie to zjawisko, które zachodzi na powierzchni cieczy i przekształca ją z fazy ciekłej w gazową.
Korzyści środowiskowe nawilżania adiabatycznego
Znaczne zmniejszenie zuzycia energii
W klimatyzacji zastosowanie adiabatycznego systemu chlodzenia stanowi mniej energochlonna alternatywe dla konwencjonalnych systemów klimatyzacyjnych, które wykorzystuja wymienniki ciepla sprzezone ze sprezarkami czynnika chlodniczego do chlodzenia powietrza.
Lepsza jakosc powietrza w pomieszczeniach
Chlodnice adiabatyczne nawilzaja powietrze, co moze poprawic jakosc powietrza w pomieszczeniach poprzez zmniejszenie lotnosci czastek kurzu, pylków i innych alergenów.Przyjazny dla srodowiska
Chlodnice adiabatyczne nie wykorzystuja gazu chlodniczego, który czesto jest szkodliwy dla srodowiska i nie wytwarzaja gazów cieplarnianych.
Ekonomiczne zalety chłodzenia adiabatycznego
Chłodzenie adiabatyczne oferuje szereg korzyści ekonomicznych, w tym:
- Poprawiona efektywność energetyczna: Chłodzenie adiabatyczne poprawia efektywność energetyczną poprzez zmniejszenie energii potrzebnej do chłodzenia, oszczędzając w ten sposób energię.
- Niski koszt: Chłodnice adiabatyczne można łatwo zintegrować z centralą wentylacyjną lub kanałami przy niskich kosztach instalacji.
- Zmniejszone koszty konserwacji: Chłodzenie adiabatyczne w połączeniu z zastosowaniem wody demineralizowanej zmniejsza koszty konserwacji, ponieważ wymaga bardzo niewielkiej konserwacji i bardzo niewielu części zamiennych. Trwałość złoża (padu) w przypadku zastosowania wody demineralizowanej i ograniczeniu prędkości powietrza na padzie do 3,5 m/s
System adiabatyczny można zatem skutecznie zintegrować ze strategią dekarbonizacji zakładu, zastępując tradycyjny system wykorzystujący agregaty chłodnicze (sprężarki czynnika chłodniczego) do chłodzenia i kotły gazowe do nawilżania parowego.
Nawilżacz/chłodnica Armstrong EvaPack™
Firma Armstrong International, pionier w rozwoju systemów kontroli wilgotności od ponad 80 lat, wykorzystuje swoją wiedzę, aby sprostać potrzebom profesjonalistów z branży handlowej i przemysłowej.
Wraz ze swoją spółką zależną Devatec opracowała jeden ze swoich najlepiej sprzedających się produktów, EvaPack™, zaprojektowany tak, aby zapewnić najwyższą możliwą powierzchnię kontaktu powietrza z wodą (do 12% bardziej wydajny niż konwencjonalne nawilżacze) i zagwarantować spełnienie najbardziej rygorystycznych wymagań higienicznych na rynku.
Jego rolą jest nawilżanie i chłodzenie powietrza przechodzącego przez media bez zużywania energii.
Kluczowe korzyści:
- jednostki dostosowane do potrzeb klienta
- certyfikaty VDI 6022, RoHS i ISO 846, PZH
- brak utraty lotnych związków organicznych (LZO) lub włókien do powietrza
- brak odległości absorpcji (jedynie 600 mm jako wymiar konstrukcyjny urządzenia)
- wyjątkowo wysoka wydajność
- oszczędność energii
- niepalne (klasa Euro A1)
- bardzo niskie koszty utrzymania
Aplikacje, w których najlepiej sprawdzi się chłodzenie adiabatyczne EvaPack™
Aplikacje |
Rodzaj wentylacji |
Korzyści z EVAPACK® |
Centra danych |
konwencjonalna |
Chłodzenie/nawilżanie przy niskich kosztach, możliwość wstrzykiwania ładunków o dużej wilgotności, efekt spryskiwacza powietrza. Niepalna podkładka. |
Przemysł tekstylny |
konwencjonalna |
Chłodzenie/nawilżanie przy niskich kosztach, zdolne sprostać wysokim obciążeniom jawnym. |
Przemysł tytoniowy |
konwencjonalna |
Chłodzenie/nawilżanie przy niskich kosztach, zdolne stawić czoła dużym obciążeniom związanym z osuszaniem. |
Magazynowanie żywności |
konwencjonalna |
Chłodzenie/nawilżanie |